Each of Fairfield's 10 Representative Town Meeting districts has five members. All 50 seats in the legislative body are on the ballot for the Nov. 8 election. Voters can vote for any five candidates in their home district. (* Denotes incumbent.)

DISTRICT 1

Democrat: Harold Zawaski, Kevin Lennon, David Peck, Linda Snelham-Moore, Mary Cody

Republican: Carolyn Richmond*, Gaylord Meyer, Eric Sundman*, Michael Herley*, David Becker*

District 2

Democrat: Joseph Taccogna, Jason Gladston, John Mitola, David Lee Collins, Jack Bloom

Republican: Winthrop Baum, Jeffrey Steele*, Chad Stewart*, Keith Varian, Peter Ambrose

Independent: Anthony Kicsky, William Hanford, Frank Rizzett

DISTRICT 3

Demorcrat: John David, Coralee Reiss, Mary Hogue, Bill Sappone, Neil Lippman

Republican: Edward Bateson III*, David Mackenzie, Francis "Hank" Ference*, Mary McCullough*, Thomas Conley*

DISTRICT 4

Democrat: Allan Smith, Alan Menillo, Douglas Jones, Andrew Baumgardner, Heather Dean

Republican: John Shaffer, Joseph Palmer*, Amy Mezoff, Arthur Hug*, Joseph DeMartino*

Independent: Joseph Panigetti

DISTRICT 5

Democrat: Ruth Smey*, Josh Garskof*, Joseph Gall*, Chris McAleese*, Ann Stamler*

Republican: Len Benton, Roger Dow, Robert Willis, Tim D'Elia, Evaristo Lobato

DISTRICT 6

Democrat: Jay Wolk, Sheila Marmion*, Leonora Campbell, Christopher Brogan*, Julie Gottlieb

Republican: Jim Baldwin, Christopher Ellis, Bill Harke, William Malchisky Jr.

Independent: Wyatt Whiteman

DISTRICT 7

Democrat: Marc Patten, Kevin Hoffkins*, Eric S. Newman, Harold Schwartz*, Jennifer Hochberg

Republican: Bill Llewellyn*, Frank O'Reilly, Anthony Calabrese, Adam Breiner

DISTRICT 8

Democrat: Jeffrey Stopa, Mitch Fuchs, Lisa Winjum, Robert Greenberger, Allen Marks

Republican: Jeffrey Melargano, Kathryn Braun*, Thomas McCarthy*, Jason Li, Dana Kery

DISTRICT 9

Democrat: Mary Saunders, William Burke, Susan Burstein, Kathleen Doherty Griffin, Gregory Alpria

Republican: Carol Pontrelli, Joe Feiner*, Nick Mirabile*, Ellen Jacob, Bill Domeika

DISTRICT 10

Democrat: Kenneth Lee, Leigh Hannum, Charles Abercrombie, David Weber, Trygve Sandberg

Republican: Carol Way*, Brian Farnem*, Michael Mears*, Bruce Ryan, John Passios