(skip this header)

Fairfield Citizen

Tuesday, September 30, 2014

fairfieldcitizenonline.com Businesses

« Back to Article

Fairfield Prep's Alvarado double winner at SCC indoor track meet

Published 1:00 am, Friday, January 31, 2014
Larger | Smaller
Email This
Font
Page 1 of 1

NEW HAVEN -- Fairfield Prep's Christian Alvarado won the 1600 (4:29.18) and the 3200 (9:20.36, meet record) and Adam Vare took the 600 meter run (1:26.41) to lead the Jesuits to fifth place athe SCC Indoor Track Championships Thursday at the Floyd Little Athletic Center.

Amity won the boys event with 70 points, while Wilbur Cross took the girls title with 62 points.

SCC indoor track championships

at Floyd Little Athletic Center

New Haven

Girls team scores

Wilbur Cross 62, Hand 50, Mercy 47.50, Hillhouse 46, Cheshire 45, Branford 33, Amity 31, Shelton 31, Sheehan 24.50, North Haven 24, Sacred Heart Academy 21, Hamden 19, East Haven 14, Guilford 8, Career 8, Law 1

Winner and regional finishers among top 6

4x200 meter relay: 1. Hillhouse 1:47.08; 6. Shelton 1:53.12; 4x800 meter relay: 1. North Haven 10:38.46; 5. Shelton 11:35.78; 55 meter hurdles: 1. Anna Atkinson (Branford) 8.70; 3. Marlee Peterson (Shelton) 9.18; 55 meter dash: 1. Chaslynn Saucier (Wilbur Cross) 7.29; 4. Zoie Reed (Amity) J7.45; 1000 meter run: 1. Kaleigh Roberts (Mercy) 3:03.57; 6. Melissa Taggart (Amity) 3:19.97; 600 meter run: 1. Lananja Carr (Hillhouse) 1:43.39; 1600 meter run: 1. Danae Rivers (Wilbur Cross) 5:00.08; 4. Emily Criscuolo (Amity) 5:25.12; Long jump: 1. Zoie Reed (Amity) 17-00.50; 6. Olivia Steiner (Law) 15-10.50; Shot put: 1. Destiney Coward (East Haven) 39-04.00; 2. Samantha Bailey (Shelton) 37-06.00; 5. Allison Denny (Amity) 35-02.00; High jump: 1. Anna Atkinson (Branford) 4-10.00; 1600 sprint medley relay: 1. Wilbur Cross 4:15.14; 3. Shelton 4:39.11; 300 meter dash: 1. Caroline O'Neil (Hand) 41.74; 3200 meter run: 1. Kaleigh Roberts (Mercy) 11:03.95; 4x400 meter relay: 1. Amity 4:16.25; Pole vault: 1. Selina Sampieri (Cheshire) 10-0.00; 2. Laurel Bailey (Shelton) 9-06.00.

Boys team scores

Amity 70, Xavier 68, Hamden 50, Hand 50, Fairfield Prep 39, Cheshire 36, Shelton 30, Hillhouse 18, Lyman Hall 17, Sheehan 17, Branford 16, North Haven 14, ND-West Haven 14, Wilbur Cross 10, Foran 9, Guilford 7

Winner and regional finishers among top 6

4x200 meter relay: 1. Amity 1:34.37; 5. Shelton 1:39.51; 4x800 meter relay: 1. Xavier 8:28.77; 2. Shelton 8:29.01; 5. Amity 8:39.19; 55 meter hurdles: 1. Aaron Rattley (Amity) 7.78; 5. Matt Skoronski (Shelton) J8.40; 6. Nik Griswold (Foran) 8.59; 55 meter dash: 1. Harold Cooper (Hillhouse) 6.56; 3. Thomas Kane (Shelton) 6.79; 4. Conor Williams (ND-West Haven) 6.83; 1000 meter run: 1. Michael Yuan (Amity) 2:37.16; 2. James Mulliken (Fairfield Prep) 2:41.60; 4. Liam Fama (Shelton) 2:45.78; 6. Dylan Smith (Shelton) 2:46.78; 600 meter run: 1. Adam Vare (Fairfield Prep) 1:26.41; 1600 meter run: 1. Christian Alvarado (Fairfield Prep) 4:29.18; Shot put: 1. Chibueze Njoku (Cheshire) 50-02.00; 4. Damon Taylor (ND-West Haven) 47-09.00; Pole vault: 1. Ian Bergere (Hand) 14-00.00; High jump: 1. Doud Akok (Wilbur Cross) 6-02.00; 2. Nik Griswold (Foran) 6-00.00; 5. Christian Lodewick (Amity) J5-06.00; 1600 sprint medley relay: 1. Amity 3:44.92; 6. Shelton 3:56.47; 300 meter dash: 1. Liam Nicoll (Cheshire) 36.33; 3. Benjamin Feola (Amity) 37.14; 3200 meter run: 1. Christian Alvarado (Fairfield Prep) 9:20.36 (meet record); 3. Joe Edelstein (Shelton) 9:59.76; 4. Andrew Su (Amity) 10:01.43; Long jump: 1. Xavier Ward (Hamden) 21-03.00; 2. Aaron Rattley (Amity) 21-01.75; 3. Conor Williams (ND-West Haven) 20-09.50; 4x400 meter relay: 1. Cheshire 3:33.73; 2. Amity 3:33.96; 6. Fairfield Prep 3:41.29.

find businesses and local listings