(skip this header)

Fairfield Citizen

Tuesday, September 30, 2014

fairfieldcitizenonline.com Businesses

« Back to Article

Friday/Saturday's high school schedule

Published 12:16 am, Friday, December 14, 2012
Larger | Smaller
Email This
Font
Page 1 of 1

SCHEDULE

All games start at 7 unless noted

FRIDAY DEC. 14

Boys basketball

Amity at Fairfield Prep

Ansonia at Seymour

Danbury at Bassick

Stamford at Central

Norwalk at McMahon

Whitney Tech at Bullard-Havens, 6

Christian Heritage vs. TBA at St. Andrew's Holiday Classic, Barrington, RI, 5:30

Derby at Wolcott

Fairfield Ludlowe at St. Joseph

Harding at Fairfield Warde

Foran at North Haven

Greens Farms Academy at Beaver Tournament, TBA

Law at East Haven

Southington at Masuk

Sheehan at ND-West Haven

Shelton at Hamden

New Canaan at Trumbull

Cheshire at West Haven

Weston at Bristol Central

Windham Tech Tip-Off Classic at Eastern Connecticut

Vinal Tech vs. O'Brien Tech, 3:30

SWC Tip-Off Tournament at ND-Fairfield

Consolation

Newtown vs. Kaynor Tech, 5:30

Championship

ND-Fairfield vs. Bunnell, 7:30

Girls basketball

Seymour at Ansonia

Bassick at Danbury

Central at Stamford

Norwalk at McMahon, 5

New Milford at Bunnell

Christian Heritage, Greens Farms Academy at St. Luke's Tournament, TBA

Wolcott at Derby

St. Joseph at Fairfield Ludlowe

Fairfield Warde at Harding, 5:30

Kolbe Cathedral at Barlow

Parish Hill at O'Brien Tech, 6

Oxford at Stratford

Trumbull at New Canaan

Weston at New Fairfield

Boys indoor track

Weston at New Haven Invitational, Floyd Little Athletic Center, 4

Boys swimming

Sacred Heart at Seymour, 6

Danbury vs. Trumbull at Hillcrest MS, 4

SATURDAY DEC. 15

Boys basketball

Stratford at Kolbe Cathedral at Pitt Center, Sacred Heart University

Christian Heritage at St. Andrew's Holiday Classic, Barrington, RI, TBA

Greens Farms Academy at Beaver Tournament, TBA

O'Brien Tech, Parish Hill, Vinal Tech, Windham Tech at Windham Tech Tip-Off Classic at Eastern Connecticut, TBA

Danbury Tip-Off Classic

Abbott Tech vs. Immaculate, 6

Barlow vs. Bethel, 7:30

Girls basketball

Christian Heritage, Greens Farms Academy at St. Luke's Tournament, TBA

North Haven at West Haven

Boys hockey

Sheehan vs. Amity at Bennett Rink, 1

Fairfield Prep vs. South Windsor at South Windsor Arena, 6

Masuk vs. Barlow at Danbury Ice Arena, 6

NFA/St. Bernard/Bacon Academy vs. Milford at Milford Ice Pavilion, 1

Newtown vs. E.O. Smith/Tolland/Windham at UConn, 7:30

Fitch/East Lyme/Ledyard vs. Norwalk/McMahon at SoNo Ice House, 8

ND-Fairfield vs. Watertown/Pomperaug at Taft-Mays Rink, 7:30

ND-West Haven vs. Greenwich at Dorothy Hamill Ice Rink, 6:45

Lyman Hall/Haddam-Killingworth vs. Staples/Weston/Shelton at Milford Ice Pavilion, 7:15

West Haven vs. Darien at Darien Ice Rink, 6:30

Girls hockey

Trumbull vs. Darien at Darien Ice Rink, TBA

West Haven vs. Stamford at Terry Conners Ice Rink, 6:30

Boys indoor track

Fairfield Ludlowe, Westhill, St. Joseph, Fairfield Warde vs. Trumbull at Staples, 4

Norwalk, Stamford, Ridgefield at Staples, 10 a.m.

Weston at Wilton Reindeer Relays, 9:30 a.m.

Girls indoor track

Fairfield Ludlowe, Westhill, St. Joseph, Fairfield Warde vs. Trumbull at Staples, 4

Norwalk, Stamford, Ridgefield at Staples, 10 a.m.

Weston at Wilton Reindeer Relays, 9:30 a.m.

Wrestling

Amity, Greens Farms Academy, Masuk, Norwalk, Weston, Platt Tech/West Haven, Greenwich at Shelton, 10 a.m.

Central, McMahon, Staples, Ridgefield, Harding, Fairfield Prep, Enfield, Cheshire at Fairfield Ludlowe, 9 a.m.

Bunnell, Immaculate/Barlow, Oxford, Seymour at Pomperaug Tournament, 10 a.m.

Derby at Derby Invitational, 10 a.m.

Fairfield Warde, Newtown, Stratford at Guilford Tournament, 9 a.m.

Foran at Farmington Indian Classic, 9 a.m.

Law at Waterford Lancer Tournament, 9 a.m.

find businesses and local listings