(skip this header)

Fairfield Citizen

Friday, August 29, 2014

fairfieldcitizenonline.com Businesses

« Back to Article

Friday's high school schedule

Updated 12:41 am, Friday, February 1, 2013
Larger | Smaller
Email This
Font
Page 1 of 1

All games start at 7 unless noted

TODAY

Boys basketball

Amity at Sheehan

Seymour at Ansonia

Fairfield Ludlowe at Bassick

Ridgefield at Central

Trinity Catholic at McMahon

University at Bullard-Havens, 6

Bunnell at New Fairfield

Masters (CT) at Christian Heritage, 7:30

Wolcott at Derby

Staples at Fairfield Warde

Foran at Guilford

Hamden Hall at Greens Farms Academy, 6:15

Harding at Darien

Newtown at Barlow

Hand at Law

Masuk at New Milford

Norwalk at New Canaan

Pomperaug at ND-Fairfield

Xavier at ND-West Haven

Oxford at Brookfield

Norwich Tech at Platt Tech, 5:30

Cheshire at Shelton

Wilton at Trumbull, 7:15

Hamden at West Haven

Weston at Immaculate

Girls basketball

Sheehan at Amity

Ansonia at Seymour

Bassick at Fairfield Ludlowe

Central at Ridgefield

McMahon at Trinity Catholic, 5:45

New Fairfield at Bunnell

Masters (CT) at Christian Heritage, 6

Derby at Wolcott

Fairfield Warde at Staples

Law at Foran

Harvey at Greens Farms Academy, 4:45

Darien at Harding, 5:30

Barlow at Newtown

Lauralton Hall at Kolbe Cathedral

New Milford at Masuk

New Canaan at Norwalk, 5:30

ND-Fairfield at Pomperaug

O'Brien Tech at Grasso Tech, 6

Brookfield at Oxford

Platt Tech at Norwich Tech, 5:30

Shelton at Lyman Hall

Bethel at Stratford

Trumbull at Wilton

Immaculate at Weston

Gymnastics

Fairfield Ludlowe vs. Trumbull at Gymnastic Cheer Academy, 6:30

Oxford vs. Newtown at Kinetic Kids, 6:30

Boys hockey

Masuk vs. Housatonic/Northwestern/Wamogo at Hotchkiss, 8

Girls hockey

Fairfield vs. Darien at Darien Ice Rink, 8

Boys, girls indoor track

SCC championships at Floyd Little Athletic Center, 4

Boys swimming

Amity at Glastonbury, 5

Brookfield vs. Bunnell/Stratford at Flood MS, 6

Fairfield vs. Trumbull at Hillcrest MS, 4

Seymour at Foran, 6

Shepaug Valley at Oxford, 4

Staples vs. Ridgefield at Barlow Mountain School, 3:45

Pomperaug at Newtown, 4

Wrestling

New Haven at Fairfield Ludlowe, 6

Masuk, Fitch, New Canaan at Fairfield Warde, 4

Chase Collegiate, Hamden Hall at Greens Farms Academy, 5:30

SATURDAY

Boys basketball

Christian Heritage at Greens Farms Academy, 3

Stratford vs. Kolbe Cathedral at Sacred Heart

Girls basketball

Christian Heritage at Greens Farms, 1:30

Foran at Hillhouse, 5

Gymnastics

Staples vs. Darien at Darien YMCA, 3

Boys hockey

Amity vs. Tri-Town at Enfield Twin Rinks, 6:10

Hamden vs. Fairfield Prep at Webster Bank Arena, 1

Fairfield vs. Ridgefield at Winter Garden Ice Arena, 8:50

Barlow vs. Sheehan at Choate Rosemary Hall

Cheshire vs. Milford at Milford Ice Pavilion, 1

New Fairfield/Immaculate vs. Newtown at Danbury Ice Arena, 3:20

Norwalk/McMahon vs. Darien at Darien Ice Rink, 3:50

ND-West Haven vs. West Haven at Bennett Rink, 1

St. Joseph vs. Trinity Catholic at Terry Conners Ice Rink, 8:40

Staples/Weston/Shelton vs. Westhill at Terry Conners Ice Rink, 6:40

Wilton vs. Trumbull at The Rinks at Shelton, 6

Girls hockey

Amity/North Haven vs. Simsbury at ISCC, 8

ND-Fairfield vs. Lauralton Hall at Wonderland of Ice, 5:30

Ridgefield vs. Trumbull at The Rinks at Shelton, 7:30

Guilford vs. West Haven at Bennett Rink, 6:15

Boys indoor track

SWC championships at Floyd Little Athletic Center, 5

Girls indoor track

SWC championships at Floyd Little Athletic Center, 5

Wrestling

Amity, Darien, Stratford at Foran Duals, 9 a.m.

Morgan, Griswold, Granby Memorial at Derby, 10 a.m.

Law at Centaur Tournament, 10 a.m.

Newtown, Norwalk, Shelton, NFA, Fairfield Prep, Greenwich, Rocky Hill at Staples, 10 a.m.

Bunnell, Thomaston, Northwestern, Haddam-Killingworth at Oxford, 10 a.m.

Platt Tech/West Haven at Bacon Academy Tournament, 9:30 a.m.

Seymour, Branford, Farmington, Maloney at Pomperaug, 10 a.m.

find businesses and local listings