(skip this header)

Fairfield Citizen

Monday, September 01, 2014

fairfieldcitizenonline.com Businesses

« Back to Article

Thursday's high school schedule

Updated 11:28 pm, Wednesday, January 2, 2013
Larger | Smaller
Email This
Font
Page 1 of 1

SCHEDULE

All games start at 7 unless noted

TODAY

Girls basketball

Watertown at Seymour

Gymnastics

Law at North Haven, 6

Staples, Nonnewaug at Pomperaug, 4

Boys hockey

Trinity Catholic vs. Milford at Bennett Rink, 6:30

Brookfield/Bethel/Danbury vs. Staples/Weston/Shelton at Milford Ice Pavilion, 4:15

Girls hockey

Darien vs. Fairfield at Wonderland of Ice, 4:40

West Haven vs. Lauralton Hall at Wonderland of Ice, 4:45

Hall/Conard vs. ND-Fairfield at Milford Ice Pavilion, 6

Girls indoor track

Amity, Foran, Law, Shelton at SCC Developmental, Floyd Little Athletic Center, 4:30

Boys swimming

Lyman Hall vs. Amity at Orange Community Center, 7:30

Bunnell/Stratford vs. Bethel at Western Connecticut, 5

Fairfield Prep at Sheehan, 4

Foran vs. ND-West Haven at Wilbur Cross, 4

Barlow at Masuk, 4

Hamden vs. Law at Foran, 4

Newtown at Oxford, 4

New Fairfield vs. Weston at Weston MS, 4

Wrestling

Amity at Branford, 6:30

Central at Staples, 6:30

McMahon at Fairfield Warde, 4:30

Bethel at Bunnell, 6:30

Derby at Haddam-Killingworth, 6

Fairfield Ludlowe at New Canaan

Fairfield Prep at Guilford, 6:30

Law at Foran, 6:30

Harding at Darien, 4

New Fairfield at Newtown

Norwalk at Wilton, 5

Shelton at East Haven

Danbury at Trumbull

Brookfield at Weston, 6

FRIDAY

Boys basketball

Amity at Branford

St. Paul Catholic at Ansonia

Bassick at New Canaan

Central at Fairfield Ludlowe

McMahon at Stamford

Bullard-Havens at Whitney Tech, 5:30

Watertown at Derby

Fairfield Prep at ND-West Haven

Fairfield Warde at Norwalk

Law at Foran

Westhill at Harding

Oxford at Barlow

Kolbe Cathedral at Brookfield

Masuk at Immaculate

Newtown at Bethel

Goodwin Tech at O'Brien Tech, 4

Wilcox Tech at Platt Tech

Wolcott at Seymour, Seymour Middle School

Lyman Hall at Shelton

St. Joseph at Wilton

Trinity Catholic at Staples

Trumbull at Darien

Xavier at West Haven

Weston at New Fairfield

Girls basketball

Shelton at Amity

Ansonia at St. Paul Catholic

New Canaan at Bassick, 5:30

Fairfield Ludlowe at Central, 5:45

Stamford at McMahon, 5:15

Whitney Tech at Bullard-Havens, 6

Stratford at Bunnell

Hamden Hall at Christian Heritage, 6

Derby at Watertown

Norwalk at Fairfield Warde, 5:15

Harding at Westhill, 5:30

Barlow at Oxford

Hand at Law

Brookfield at Kolbe Cathedral

ND-Fairfield at Lauralton Hall

Immaculate at Masuk

Bethel at Newtown

O'Brien Tech at Goodwin Tech, 5:30

Platt Tech at Wilcox Tech, 6

Seymour at Wolcott

Wilton at St. Joseph, 7:30

Staples at Trinity Catholic, 5:45

Darien at Trumbull

West Haven at Sacred Heart Academy

New Fairfield at Weston

Gymnastics

Fairfield Warde vs. Greenwich at Greenwich YWCA, 6

Boys hockey

Barlow vs. Housatonic/Northwestern/Wamogo at Hotchkiss, 8

St. Joseph vs. Hamden at Lou Astorino Ice Rink

Girls hockey

Trumbull vs. Ridgefield at Winter Garden Ice Arena, 4:50

Boys swimming

McMahon/Norwalk at Staples, 3:45

Fairfield vs. Wilton at Wilton YMCA, 3:40

Naugatuck at Seymour, 6

Shelton vs. Branford at Walsh Intermediate School, 4

Wrestling

Avon Old Farms at Greens Farms Academy, 5

SATURDAY

Boys basketball

Bunnell at Stratford

ND-Fairfield vs. Kolbe Cathedral at Sacred Heart, 8

Canterbury at Christian Heritage, 4:30

Girls basketball

Cheshire Academy at Christian Heritage, 3

Gymnastics

Fairfield Ludlowe, Barlow, Weston, Lauralton Hall, Newtown, Oxford, Staples, Weston at Pomperaug Invitational, 8 a.m.

North Haven at Foran, 10 a.m.

Boys hockey

Amity vs. Milford at Milford Ice Pavilion, 1

Fairfield Prep vs. ND-West Haven at Bennett Rink, 1

Fairfield vs. North Branford at Northford Ice Pavilion, 4:45

Masuk vs. Wilton at Winter Garden Ice Arena, 8:50

ND-Fairfield vs. St. Joseph at The Rinks at Shelton, 7:30

Staples/Weston/Shelton vs. Stamford at Terry Conners Ice Rink, 8:40

West Haven vs. East Haven at DiLungo Rink, 1

Girls hockey

Fairfield vs. ND-Fairfield at Milford Ice Pavilion, 9

Boys indoor track

Amity at Hartford Invitational, 9:30 a.m.

McMahon, Greenwich, Norwalk, St. Joseph at Staples, 10 a.m.

Fairfield Ludlowe, Fairfield Warde, Stamford, Trumbull at Wilton, 9:30 a.m.

Newtown, ND-Fairfield, Weston at SWC Developmental, Wesleyan, 9 a.m.

Girls indoor track

McMahon, Greenwich, Norwalk, Darien, St. Joseph at Staples, 10 a.m.

Fairfield Ludlowe, Fairfield Warde, Stamford, Trumbull at Wilton, 9:30 a.m.

Newtown, ND-Fairfield, Weston at SWC Developmental, Wesleyan, 9 a.m.

Wrestling

Amity, Masuk, Hand, Newtown, Shelton, New Milford at Trumbull, 10 a.m.

Brookfield, Cheshire, Fairfield Ludlowe, Mahopac (NY), McMahon, Montville, New Fairfield, Simsbury, Stamford, Westhill, Wilton at Fairfield Warde Invitational, 9:30 a.m.

Enfield, East Haven, East Catholic, Immaculate/Barlow, Staples at Bunnell, 10 a.m.

Derby, Oxford at Lawless Tournament, 10 a.m.

Foran at Platt Tech Bill Coelho Classic, 9 a.m.

Law at Bristol Central Invitational, 9 a.m.

Seymour, Bethel, New Britain, Stratford at Darien, 10 a.m.

find businesses and local listings